Rekrutacja jest kluczowa w dzisiejszym świecie. Z dobrym zespołem osiągniesz więcej, a liczba kompetentnych pracowników jest na rynku ograniczona. Pracownicy są atutem firm i dlatego ważne jest, aby nowoczesne firmy odzwierciedlały to, pozyskując nowych pracowników, komunikując się z nimi zarówno na etapie rekrutacji, jak i później, gdy już są w firmie (onboarding, komunikacja wewnętrzna).
Każdy, kto rozważa zmianę kariery lub chce znaleźć lepsze możliwości w innym środowisku, wie, jak trudno jest znaleźć coś odpowiedniego. Gdzie patrzymy? Czego szukamy? Jak jesteśmy zaangażowani przez pracodawców, którzy chcą do nas dotrzeć?
To ostatnie pytanie jest czymś, co pracodawcy powinni sobie zadać, a czyniąc to, powinni szukać nowych sposobów angażowania swojej bazy rekrutacyjnej. Wideo to świetny sposób na przyciągnięcie uwagi widza za pomocą narracyjnego głosu, przy jednoczesnym zachowaniu szczegółów tekstu.
Według najnowszych statystyk, 84% marketerów stwierdziło, że wideo przyczyniło się do zwiększenia ruchu w ich witrynie, a 80% twierdzi, że wydłużył się czas przebywania. Ponadto, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Hire Rabbit ze szczególnym uwzględnieniem rekrutacji, oferty pracy wraz z filmami okazały się być oglądane o 12% częściej niż oferty pracy bez filmów i otrzymały o około 36% więcej zgłoszeń. To znacząca różnica.
Aby zilustrować, co mamy na myśli, zebraliśmy parę filmów rekrutacyjnych. Najbardziej imponujący okazał się zakres podejść różnych firm do koncepcji rekrutacji i sposób, w jaki wpisała się w ich narrację. Wszystko jest angażujące i wszyscy zajmują się kluczowymi założeniami rekrutacji, takimi jak podkreślanie korzyści i prestiżu firmy, ale wszyscy traktują swoich widzów jako jednostki; to trudna sztuczka, którą można wykonać, gdy próbujesz również uzyskać szeroki oddźwięk!
Polytech
Animacja w tym filmie jest co najmniej imponująca. Nie tylko ilustracje, postaci i tło są bardzo dobrze oddane i szczegółowe, ale paleta kolorów doskonale pasuje do przedstawianego środowiska pracy.
Scenariusz jest dowcipny i przejrzysty, z kilkoma silnymi, powiązanymi postaciami, z których każdy ma własny zestaw umiejętności. Jednak prawdziwym subtelnym geniuszem tego konkretnego explainera video jest to, że sprawia, że technologia w jego centrum wydaje się bardzo przystępna. Nawet beznadziejne perspektywy pracy z filmu mogą z niego korzystać, a w kontekście tego, co widzieliśmy, wykorzystanie HR Polytech do celów rekrutacyjnych musi być naprawdę łatwe.
McDonalds
Większość osób zatrudnionych przez McDonalds to nastolatki i młodzi dorośli, a ten film doskonale pasuje do tej grupy demograficznej.
W Japonii anime jest niezwykle popularnym gatunkiem wśród młodych ludzi, więc McDonalds wykorzystał ten styl podczas tworzenia filmu rekrutacyjnego. Animacja 2D wyszła świetnie, a rezultatem jest przyjemny, wciągający film, który opowiada krzepiącą historię i wywołuje u widzów poczucie inspiracji i motywacji.
Islamic Relief
Nadanie kształtu wzorom z małych, wyraźnych kropek i płynna narracja charakterysuje film rekrutacyjny do Islamic Relief.
Biorąc pod uwagę tematykę filmu (tj. rekrutację do globalnej organizacji charytatywnej), użycie bardziej artystycznego stylu animacji jest sprytnym sposobem na zapewnienie, że naturalnie wrażliwi, artystyczni i kreatywni ludzie zwrócą uwagę na główne przesłanie, ponieważ są to osoby, które są bardziej skłonne do kariery w sektorze charytatywnym. Uwzględnienie grupy docelowej powinno być jednym z pierwszych kroków podczas planowania animacji i pisania scenariusza. Pozwoli to trafić do osób, które faktycznie powinny docenić nagranie.
Ford
Każdy z nas chce być częścią czegoś większego. Ford, wiedząc o tym, zdecydował się stworzyć animacje 2D, która ilustruje fundament działania firmy – misje i wartości legendarnego założyciela, a także aktualnych poczynań firmy.
Poznając tę historię możemy się zastanowić, czy chcemy brać w niej udział i być częścią firmy, która wyznaje opisywane na filmie wartości, aby zmieniać branżę motoryzacyjną, oraz świat.
Animacja sprawia, że każdy samochód staje się rajem, każdy projekt popularyzatorski jest żywą interwencją skupioną na społeczności, dzięki czemu pod koniec filmu jesteśmy przekonani o wpływie Forda na życie jednostek.
New School
Innowacyjna organizacja powinna mieć równie innowacyjny film employer brandingowy, prawda? New School w Nowym Jorku chwali się, że znajduje się w jednym z najbardziej tętniących życiem i różnorodnych miast na świecie – a ich film z pewnością to odzwierciedla. Jako widzowie jesteśmy zaangażowani od samego początku, przeplatając elegancką animację z referencjami tekstowymi na ekranie, aby dalej kierować się ich przesłaniem.
Animacja 2D rzuca nam wyzwanie, określając jaki typ studenta poszukuje, i jaki będzie wpasowywał się w profil szkoły.
LMA
Animowany film rekrutacyjny LMA 2016 jest interesujący, ponieważ bierze ideę tradycyjnej ilustracji i animacji w stylu infografiki i stawia go na głowie. Zamiast bombardować widza statystykami od początku do końca, LMA decyduje się na rozważne, oszczędne korzystanie z informacji i kładzie największy nacisk na oszałamiającą gamę postaci, kolorów i grafiki.
Scenariusz filmu jest szczególnie sprytny, ponieważ rozpoczyna od postaci w miejscu pracy i rozszerza się od miasta do kraju, od planety do Układu Słonecznego, daje to widzowi wizualne wyczucie ambicji firmy jako małego lub średniego przedsiębiorstwa
XPLUS
Employer Branding to celowe, świadome działania, które mają na celu budowanie wizerunku marki, która dba o pracowników. Animacje tego typu najczęściej wybierają te firmy, które najmocniej dbają o pracowników i szukają sposobu na zakomunikowanie tego światu. Taką firmą jest XPLUS, który w wyjątkowy sposób dba o pakiet benefitów i komfort pracy wszystkich zatrudnionych. W jaki sposób? Nasza animacja udzieli tej odpowiedzi – zapraszamy!
Rivs
Emocje. To one w tej animacji przykuwają uwagę, odwzorowują w groteskowy sposób problemy rekrutera i pozwalają wprost przejść do rozwiązania.
Explainer Video doskonale przedstawiając trudności, jakich doświadcza wielu pracodawców podczas procesu zatrudniania, demonstruje następnie, jak wykorzystać swoją technologię jako rozwiązanie wielu problemów, z którymi borykają się ci pracodawcy. Animowane kolorowo i efektownie, wykorzystuje humor w sposób, który ujmuje.
Virgin Mobile
Virgin po raz pierwszy wszedł na rynek w latach 70., kiedy dyrektor generalny Richard Branson założył swoją wytwórnię płytową. Od tego czasu firma rozszerzyła działalność na wszystko, od sprzedaży detalicznej po produkcję napojów bezalkoholowych, rozwój telefonów komórkowych, a nawet podróże kosmiczne!
W tym duchu buntu ten animowany film rekrutacyjny wywraca do góry nogami samą ideę „rekrutacji” i zachęca kandydatów do bycia sobą; czy to oznacza noszenie zwykłych ubrań, rozmowę kwalifikacyjną przez komputer, czy nawet rozmowę kwalifikacyjną w majtkach! (Zobaczysz, kiedy będziesz oglądać).
Świetny sposób na przekazanie ducha firmy w filmie rekrutacyjnym.
Kilka końcowych myśli
Powyższy zakres animowanych filmów rekrutacyjnych pokazuje, że nie ma jednego właściwego sposobu, aby zachęcić ludzi do aplikowania do Twojej firmy. Jest wiele sposobów, i dobór właściwego zależy od tego, co chcesz podkreślić, i jak komunikuje się Twoja firma. Wielką zaletą wideo jest to, że jest to bardzo elastyczne medium. Dopóki koncepcja znajduje się w zakresie umiejętności dowolnego scenarzysty, ilustratora, animatora lub filmowca, którego zatrudnisz, wideo pozwala zrobić prawie wszystko, co chcesz.
Kilka rzeczy do rozważenia przed zatwierdzeniem to:
- Twój budżet
- Ile masz czasu
- Do jakiej grupy demograficznej chcesz się odwołać, i wreszcie
- czy chcesz, aby Twój film cieszył się trwałym zainteresowaniem, czy potrzebujesz czegoś bardziej jednorazowego.
Chętnie pomożemy Ci zrealizować Twoje cele z zakresu Rekrutacji i Employer Brandingu za pomocą animacji graficznych oraz Explainer Videos.